Kiedy warto udać się do fizjoterapeuty?

ból pleców

Dbanie o nasze zdrowie i kondycję fizyczną jest niezwykle istotne, jednak czasami organizm daje nam znaki, że potrzebuje profesjonalnej pomocy. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, kiedy warto udać się do fizjoterapeuty, aby skorzystać z jego wiedzy i umiejętności.

Fizjoterapia a ból przewlekły

Jednym z najczęstszych powodów, dla których warto udać się do fizjoterapeuty, są przewlekłe bóle. Dotyczą one różnych części ciała – mogą to być bóle kręgosłupa, stawów czy mięśni, a także problemy wisceralne czyli problem z żołądkiem, ból brzucha, zgaga, refluks, wzdęcia czy zaparcia lub biegunki. Osoby cierpiące na tego typu dolegliwości często stają się niewydolne w wykonywaniu codziennych czynności, co prowadzi do ograniczenia ich aktywności życiowej. W takim przypadku warto zgłosić się do specjalisty, który oceni naszą sytuację i dobierze odpowiednią terapię.

Kinezyterapia może okazać się kluczem do uporania się z przewlekłym bólem. Stosowanie tego rodzaju ćwiczeń ma na celu poprawę ruchomości danego obszaru ciała, zmniejszenie napięcia mięśniowego czy wzmacnianie osłabionych mięśni. Dzięki indywidualnemu podejściu do pacjenta i dobraniu odpowiednich ćwiczeń, osoba cierpiąca na ból przewlekły może doświadczyć znacznej poprawy swojego stanu zdrowia.

Terapia wisceralna jest coraz powszechniej stosowana przez fizjoterapeutów. Polega ona na zdiagnozowaniu problemów w układzie trawiennym i opracowaniu ich poprzez techniki manualne na jamie brzusznej. Problemy te często mogą skutkować bólem kręgosłupa szyjnego, piersiowego czy lędźwiowego ze względu na ich połączenia anatomiczne i fizjologiczne. Często przyczyna nie leży w kręgosłupie, gdy bolą nas plecy, a są to inne przyczyny m.in. te wymienione powyżej.  

Rehabilitacja po urazach i zdarzeniach medycznych

Kolejnym powodem, dla którego warto udać się do fizjoterapeuty, jest rehabilitacja po urazach czy zdarzeniach medycznych. Często po wypadkach, operacjach czy chorobach nagle musimy zmierzyć się z nową rzeczywistością, w której nasze ciało nie działa tak, jak wcześniej. W takim przypadku pomoc fizjoterapeuty jest nieoceniona, gdyż dzięki właściwym zabiegom rehabilitacyjnym można przyspieszyć proces powrotu do pełnej sprawności.

Często też po zabiegach czy operacjach pozostają blizny, które warto zniwelować. W takich przypadkach również warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, który opracuje manualnie bliznę, nada jej mobilności i elastyczności, dzięki czemu będzie ona w przyszłości mniej widoczna.

Fizjoterapia i rehabilitacja domowa w Katowicach oferowana przez Rado-Reh pomaga pacjentom wrócić do normalnego funkcjonowania po różnorodnych zdarzeniach medycznych. Dzięki indywidualnemu podejściu do każdego przypadku oraz szerokiej wiedzy specjalistów z zakresu fizjoterapii, pacjenci zyskują szansę na szybszą regenerację i lepszą jakość życia.

Wróć do bloga